Odtaljevanje zamrzovalnika in odstranjevanje ledu

Zlasti pri starejših hladilnikih, zamrzovalnikih ali hladilnikih z zamrzovalnikom se rado dogaja, da na stranskih stenah nastane debela plast ledu, ki lahko pusti sledi na živilih (temu pravimo tudi zamrzovalno označevanje). Do tega prihaja predvsem zaradi vlage, ki nastane kot posledica mrzlega zraka znotraj naprave. Led lahko povzroči, da se vrata in predali ne odpirajo in zapirajo več tako kot prej. Še v sodobnih napravah s samodejno funkcijo odtaljevanja ali s tehnologijo, ki preprečuje nastajanje ledu, sčasoma nastane tanka plast ledu. Zaradi tega tudi znatno narastejo stroški porabe elektrike. Življenjsko dobo svojega zamrzovalnika, zamrzovalne skrinje ali hladilnika lahko podaljšate tako, da skrbite za redno odtaljevanje in odstranjevanje ledu. 

S čistilnikom na suho paro lahko hitro stalite led ter obenem poskrbite še za temeljito čiščenje in razkuževanje.

Zamrznjena živila hranite na hladnem

Medtem ko čakate, da se zamrzovalnik odtali, morate zamrznjena živila shraniti na hladno, da se ne pokvarijo. Najboljši čas za to je zima oziroma začetek pomladi, ko je zunaj še mrzlo. Živila lahko tako v vmesnem času hranite na balkonu ali na terasi. Če te možnosti nimate, pa lahko pokvarljiva živila shranite v hladilno torbo ali košaro ter jo napolnite s hladilnimi ploščicami. 

S čistilnikom na suho paro hitro odtalite zamrzovalnik

Hladilne naprave, kot so zamrzovalne omare, zamrzovalne skrinje ali zamrzovalni predal v hladilniku, je treba redno čistiti – vsaj enkrat letno. Poleg temeljitega čiščenja je pomembno tudi, da zamrzovalne naprave odtalite. 

Tukaj si lahko preberete še najboljše nasvete glede čiščenja kuhinje.

Nauči se več!

Na dodatke

V nadaljevanju lahko spoznate posamezne korake, ki vam bodo pomagali očistiti zamrzovalno napravo in iz nje odstraniti led s pomočjo čistilnika na suho paro Thermostar:

  • Izklopite zamrzovalnik ali izvlecite vtič iz vtičnice
  • Nato iz hladilnika, zamrzovalne omare ali skrinje odstranite vsa zamrznjena živila in jih shranite na hladno.
  • Izvlecite vse predale oziroma premične dele in vrata pustite odprta, saj tako pospešite proces odtaljevanja.
  • Nato pod napravo položite vpojne krpe ali brisače, da ujamejo odmrznjeno vodo, in na tak način preprečite morebitno razlivanje vode po tleh.
  • Lopatko za parno čiščenje namestite na sulico in paro nastavite na najmočnejšo stopnjo. Lopatko nato previdno premikajte vzdolž poledenelih površin zamrzovalnega prostora. Vroča vodna para hitro odstrani plasti ledu s sten, stropa in dna zamrzovalnika – brez stresa in velikega napora.
  • Na tak način lahko svojo hladilno napravo tudi higiensko očistite, in sicer brez pripomočkov, ki vsebujejo kemikalije.
  • Preden znova vklopite odtaljen zamrzovalnik, ga osušite s krpo iz mikrovlaken, sicer se lahko led zelo hitro vrne.
  • Z živili ga ponovno napolnite šele takrat, ko doseže ustrezno temperaturo.

Aplikacijski video

Čistoča za celotno življenje!